استفاده از چوب لباسی مناسب با هر لباس

به نظر شما چه تفاوتی میان کاربرد چوب ‌لباسی‌ های مختلف وجود دارد؟ در کمد لباس‌ هایتان را باز کنید و با دقت به چوب ‌لباسی ‌های آویزان‌ شده به میله اصلی کمد، نگاهی بیندازید. آیا تنوعی در جنس و مدل آن ها می ‌بینید یا این که همه لباس ‌هایتان با هر نوع و فرمی که هستند، روی چوب ‌لباسی‌ های فلزی که معمولا همراه لباس ‌های خشکشویی شده به مشتری داده می ‌شوند، آویزان شده‌اند؟! به احتمال زیاد این ‌طور نیست. در کمد همه ما انواع و اقسام چوب ‌لباسی‌ ها شامل فلزی بدون روکش، فلزی با روکش نازک، پلاستیکی، چوبی و ترکیبی از چوب و فلز یافت می ‌شود که یا خودمان آن ها را خریداری کرده‌ایم یا هنگام خرید لباس، چوب ‌لباسی مخصوصش همراه آن بوده است؛ ولی موضوع این جاست که اغلب ما معمولا موقع آویزان ‌کردن لباس ‌ها در کمد – باوجود چوب لباسی ‌های متنوع – هر چوب ‌لباسی خالی ‌ای را که در دسترس است، برداشته و لباس را روی آن آویزان می ‌کنیم؛ آن‌ وقت اعتراض می‌کنیم که نمی ‌دانیم چرا کت و دامن یا کت و شلوار نوی ما بعد از مدتی آویزان ‌بودن داخل کمد، سرشانه ‌هایش بد فرم و چین ‌دار شده و دیگر شکل اولیه را روی بدن ما ندارد؛ در صورتی که مقصر اصلی خودمان هستیم، زیرا انتخاب ما برای چوب‌ لباسی مناسب، درست نبوده است. بله، تعجب نکنید. لباس‌ ها گذشته از وزن، جنس و میزان استقامت چوب ‌لباسی – با توجه به فرم شان باید توسط چوب‌لباسی مناسبی به‌میله کمد آویخته شوند. در واقع چوب ‌لباسی ‌ها نه تنها ابزار آویزان‌ کردن لباس ها هستند، بلکه نقش محافظت ‌کننده از فرم آن ها را نیز برعهده دارند.

 

مهم‌ ترین و پرکاربردترین چوب ‌لباسی‌ ها:

این چوب ‌لباسی دارای یک آویز و ۲ بازوی مایل است که فرم شانه انسان را دارد. این نوع چوب ‌لباسی ‌ها را معمولا برای آویزان ‌کردن انواع و اقسام بلوزها و پیراهن ‌های دکمه‌ دار مردانه و زنانه مورد استفاده قرار می‌ دهند. چوب ‌لباسی ‌هایی که فرم کلیپس دارند و در واقع ۲ بازوی آن ها با استفاده از فلزی روی هم به صورت محکم قرار می ‌گیرند، مخصوص آویختن شلوارهایی با پارچه ‌های نازک و ظریف هستند. در ضمن معمولا لایه‌ای از ابر فشرده لبه داخلی این بازو را می ‌پوشاند تا روی پارچه فشار زیادی وارد نیامده و به اصطلاح جا نیندازند. شلوارهای با پارچه‌ های ضخیم‌ تر مانند جین، کتان یا مخمل کبریتی – که برای قرارگرفتن روی میله چوب ‌لباسی نیازی به گیره یا کلیپس ندارند – را روی چوب‌ لباسی‌ هایی با میله گرد ضخیم مانند تصویر بیاویزید؛ درضمن، انتهای بازوهای طرفین میله – که با زاویه‌ای تندتر به میله وصل شده‌ – نیز مانع از افتادن شلوار روی زمین می ‌شود. علاوه بر این، از بازوی این نوع چوب ‌لباسی‌ نیز می‌ توانید برای آویختن پیراهن‌ های مردانه استفاده کنید. دامن از جمله لباس ‌هایی است که برای آویختن آن راه‌ های مختلفی وجود دارد. به‌ عنوان مثال اگر در دو طرف کمر دامن شما ۲ بند حلقه مانند روبانی دوخته شده است، می ‌توانید هر یک از بندها را به گیره ‌های کوچکی – که معمولا در ۲ بازوی اغلب چوب ‌لباسی‌ های پلاستیکی و بعضی از انواع چوبی قرار دارد، بیاویزید؛ ولی در این حالت دامن به صورت صاف آویخته نخواهد شد. بنابراین برای این کار، چوب‌ لباسی ‌های گیره‌ دار در هر شکل و مدلی که باشند، بهترین انتخاب‌اند. به این ترتیب که روی میله پایینی این‌ گونه چوب ‌لباسی‌ ها معمولا ۲ گیره وجود دارد که کمر دامن را محکم گرفته و آن را به همان حالت صاف آویزان می ‌کند. برای آویختن یک دست لباس – که اجزای آن ۲تکه یا ۳ تکه است – شامل کت و شلوار و جلیقه، بلوز و شلوار و مانند این ها، چوب ‌لباسی‌ ای را انتخاب کنید که زاویه ۲ بازوی آن باز باشد تا بتواند حالت و فرم کت یا بلوز را خوب نگهدارد؛ در ضمن دارای میله‌ای برای آویختن شلوار نیز باشد. وقتی می ‌خواهید کت تکی را به چوب ‌لباسی بیاویزید – به ‌خصوص اگر از جنس ضخیم و زمستانی باشد – لازم نیست که چوب ‌لباسی میله‌دار انتخاب کنید. نکته قابل‌توجه – به ‌ویژه در مورد کت ‌های مردانه – انتخاب چوب ‌لباسی ‌ای با داشتن فرم شانه در ۲ سر بازوی آن است. در ضمن برای آویختن پالتوها نیز باید از این نوع چوب ‌لباسی استفاده کرد، ولی با توجه به این که این مدل چوب ‌لباسی‌ ها در ۲ نوع جنس پلاستیکی و چوبی تولید می ‌شوند، اگر می‌ خواهید برای پالتوی تان چوب ‌لباسی انتخاب کنید، نوع چوبی آن محکم‌تر است. ژاکت ‌ها، مانتوها و بلوزهای بافتنی نیز برای آویخته ‌شدن به چوب ‌لباسی فرم‌دار نیاز دارند، زیرا این قبیل لباس‌ ها تحت کوچک ‌ترین فشاری فرم گرفته و تغییر ظاهر پیدا می ‌کنند؛ بنابراین آن ها را روی چوبی آویزان کنید که شکل لباس را حفظ کند. آویزان ‌کردن شال، روسری و مقنعه برای تمام خانم ‌ها یک معضل بزرگ شده است؛ در حالی که انتخاب چوب ‌لباسی ‌های چند میله ‌دار برای این منظور، می‌ تواند بسیار مشکل‌گشا باشد.

حداقل دیگر لازم نیست در به ‌در دنبال روسری خود در زیر بقیه لباس ‌ها بگردید. اغلب ما معمولا برای آویزان کردن لباس ‌های رسمی زنانه، یکی از انواع چوب ‌لباسی‌ های معمولی را انتخاب می ‌کنیم؛ در حالی که در این تقسیم ‌بندی ‌ها برای پیراهن‌ های رسمی و مخصوص مهمانی زنانه نیز فکری شده است. این چوب ‌لباسی ‌ها معمولا با لایه‌ای ابر و روکش پارچه‌ای پوشیده شده‌اند. شما هم می ‌توانید این قبیل چوب ‌لباسی ‌ها را در فروشگاه ‌های مخصوص فروش حوله، روتختی و مانند این ها پیدا کنید؛ ولی به جای آن که به دنبال این مدل چوب ‌لباسی بگردید و احتمالا مبلغ گزافی هم بپردازید، از چوب ‌لباسی ‌های معمولی چوبی بدون میله استفاده کرده و آن ها را با لایه‌ای از ابر یا پشم ‌شیشه و پارچه روکش کنید. چوب ‌لباسی ‌های برای کروات، کمربند و … علاوه بر پیشنهادات فوق، چوب‌ لباسی‌ های دیگری با کاربردهای خاص ‌تر کمابیش یافت می ‌شود که تولید انبوه‌ آن ها می ‌تواند راهی برای ایجاد هر چه بیشتر نظم و دسترسی راحت ‌تر به لوازم مربوط در کمدها باشد. به‌ عنوان مثال در تصاویر زیر شما چوب ‌لباسی هایی را ملاحظه می‌ کنید که با فرمی کاملا متفاوت برای آویزان ‌کردن کمربندها، لباس زیر، شال، دستمال ‌گردن و حتی روسری ‌های نازک و ظریف مناسب هستند. بعضی از چوب لباسی هام هم کاربردهایی فراتر از کمد لباس دارند. حتما تا به حال مشکل آویزان کردن لباس در ماشین خود را داشته اید. چوب لباسی هایی برای این منظور هم طراحی شده است.

درباره‌ی

همچنین ببینید

معرفی ۷ عطر مردانه برای متولدین تیر

عطر و ادکلن برای هر فرد خاص و منحصر بفرد است و خصوصیات اخلاقی وی …

عطر و ادکلن ارشاکو