۱۰ تا از رایج ترین مشکلات تکنولوژی و راههای رفع آن

خواه با رایانه ۱۰ سال پیش پدرتان یا یک سیستم کوانتومی کار کنید، نیاز به دانستن موارد پایه ای دارید که شما را در رفع مشکلات احتمالی یاری کند. در پائین به ده مورد اصلی آن پرداخته شده:

ابتدا این را امتحان کنید
می دانم که شاید کمی احمقانه به نظر برسد، اما پیش از انجام هر کاری رایانه را ری استارت کنید. متیو پتری از پشتیبانی فنی فالکون نورتوست می گوید که بسیاری از مشتریانش با این گام ساده مشکلاتشان برطرف می شود.

“به صورت مکرر برای آپدیت های سیستم عامل خود اقدام به چک کردن کنید. این مهم است چرا که فراموش کردن آن می تواند به معیوب کردن رایانه بینجامد”

هنگامی که آن را انجام دادید، از بروز بودن سیستم عامل و نرم افزار های درون آن اطمینان حاصل کنید. اگر شما یک مشکل جانبی دارید، آن را آن و آف و اگر باز هم نشد، جدا و سپس متصل کنید. در آخرین گام نیز آخرین درایو ها را دانلود و یک باز نصب انجام دهید.

رایانه من خیلی کند است

 

 

اولین گام برای رفع مشکل یک رایانه کند، تعیین منبع دقیق مشکل است. تصاویری که تا همیشه پر می شوند و وب سایت هایی که چند سال برای پر شدن زمان می برند، اشتباه رایانه شما نیست.  مامور گروه گیک؛ درک میستر ادعا می کند که بسیار از افراد کندی رایانه را از خود آن می دانند در حالی که از خود دستگاه نشئت نمی گیرد و مربوط به کانکشن  پهن باند می باشد. برای اطمینان می توانید از Speedtest.net استفاده کنید.
اگر مشکل خود رایانه است و شما نیز فضای کافی در اختیار داشته باشید، سیستم عامل برای فعالیت فضای مناسبی دارد در غیر اینصورت باید حجم زیادی از فضا را پاکسازی کنید.

ابزار تنظیمات سیستم مایکروسافت راه بعدی برای از بین بردن سرعت پائین است. اپلیکیشن های بسیاری به صورت خودکار هنگامی که رایانه بوت می شود به همراه آن اجرا می شوند که موجب افزایش این پروسه شود که این در رایانه های کند و قدیمی تر افزایش می یابد. یک سبک بی آلایش از آیتم های اجرایی خودکار ایجاد کنید تا این مشکل رفع شود. این ابزار را با فشردن همزمان کلید های Windows + R باز کنید و “msconfig” را درون آن نوشته و اینتر بزنید.

ستون های سازنده و آیتم های شروع با بوت، بهترین را برای مشخص کردن این که غیرفعال کردن کدام یک از از بین برندگان عملکرد پتانسیلی ایمن تر است می باشد. از در هم ریختگی برنامه ها و سرویس هایی که شرکت مایکروسافت به عنوان سازنده، عنوان کرده دوری کنید. آیتم هایی مانند AdobeAAMUpdater،Google Update، Pando Media Booster، Spotify و Stream Client Bootstrapper همگی از نوع بی طرف هستند. علیرغم خطایی که در کنار به عنوان هشدار نمایش داده می شود، اگر از برنامه و سرویس خود آشنایی ندارد، آن را پاک نکنید.

“System Configuration Tool ویندوز به شما اجازه می دهد برنامه ها و سرویس هایی که به صورت خودکار با شروع سیستم عامل اجرا می شوند مدیریت و غیرفعال کنید.”

دانلود ها همچنان ادامه دارند…!

 


Speedtest.net بهترین یاور شما در هنگامی است که با مشکل ارتباط رو به رو هستید. یک تست سرعت اجرا کنید و آن ها را دریابید. به صورت ایده آل آن ها باید بیشتر از نیمی از آنچه پوشش دهنده سرویس شما تبلیغ کرده باشند و پینگ زیر ۱۰۰ میلی ثانیه انجام شود.

اگر مشکلات همچنان پای بر جا بود، نگاه کنید که به صورت سهوی چیزی در حال آپلود یا دانلود نباشد. بسیاری از برنامه های دانلدو تورنت در بکگراند و در حالت مینیمایز اجرا می شوند و ما از دیدن آن ها در تسکبار ممتنع خواهیم بود.

سخت افزار شبکه خود را نیز چک کنید. آپدیت های کارت های شبکه معمولا چندین بار ویرایش نمی شوند، اما اگر سازنده آپدیتی غیر از چیزی که نصب دارید ارائه می کند، امتحان آن ضرری ندارد. ریست روتر و مودم می تواند در مقابل مشکلات اتصال موفقیت آمیز باشد. بسیاری از مودم ها دارای دکمه خاموش و ریست هستند اما از برق کشیدن ۱-۲ دقیقه ای هم چنین کاری انجام می دهد، آن را بیش از حد نگاه ندارید چرا که می تواند به بازگشت به تنظیمات کارخانه ای بینجامد.

همچنان با مشکل روبرو هستید؟ با پوشش دهنده سرویس اینترنت خود مشکل را در میان بگذارید. به عنوان یک راه پایانی ISP می تواند تنظیمات اصلی را به حالت قبل بازگرداند.

دستگاه من مداوم ریستارت می شود

 

 

عیب یابی سخت افزاری کار آسانی نیست. ابتدا شما باید مطمئن شوید که در مرحله پایانی آپدیت ویندوز نیستید، چرا که مداوم ریستارت می شود. سپس به آپدیت دیگر قطعات سخت افزار نگاه و آن ها را چک کنید.

“گاهی اوقات ویروس ها و گاهی ابزار تبلیغات و گاهی نیز دمای بیش از حد دلیل آن هستند.” مایستر گروه گیک

آیا رایانه تان نویز های عجیب از خودش ساطع می کند؟ اگر کمی خوش شانس باشید تنها کاری که باید انجام دهید تمیز کردن قطعات است. بسیاری از رایانه های مدرن هنگامی که قطعه و مؤلفه ای بیش از حد گرم می شود آن را خاموش می کنند. همچنین اگر از برنامه یا بازی هایی که بیش از حد رم و گرافیک اشغال می کنند استفاده می کنید، چیز خیلی عجیبی نیست!

تبلیغات پاپ آپ در دسکتاپ به نمایش در می آیند و می روند!

 


اگر از مروگر وب استفاده نمی کنید اما تبلیغات پاپ آپ در صفحه دسکتاپ نشان داده می شود، شما یک برنامه تبلیغ کننده در سیستم نصب دارید – یک برنامه که تبلیغات ناخواسته را به نمایش می گذارد. اگر چه تبلیغات نیکوکارانه وجود دارد، اما در بیشتر مواقع آن ها جنبه تجاری دارند. راحت شدن از دست آن ها کار آسانی نیست اما برنامه های بسیاری برای بهینه سازی و سودمندی از تمامی چیز ها وجود دارند که می تواند PC Speed Up, PC Speed Pro, PC Speedifier را برای مثال ذکر کرد که اکثر مواقع بعضی موفق و بعضی ناموفق عمل خواهند کرد.

ایجاد یک اسکن کامل بوسیله آنتی ویروس های معتبر در گام اول همه چیز را بهبود می بخشد. اگر برنامه، تبلیغات را نتوانست بیاید و پاک کند، به Malwarebytes Anti-Malware Free که یک مزیت برای تمامی انواع بدافزار هاست روی آورید. تنها کافی است مطمئن شوید که نرم افزار آنتی ویروس پایه ای تان پیش از اجرای آن غیرفعال باشد. اجرا کردن چند تایی آنتی ویروس ها با هم نیز گاها به مشکل می انجامد. شما تنها به یک نوع فعال نیاز دارید، یک اسکنر آنتی ویروس Real-Time می تواند علاوه بر چکینگ خودکار در مواقع لزوم و برنامه ای که به آن داده می شود، در اسکن های دستی هم مشکلی ندارد.
جستجوی آنلاین برای نام محصول تبلیغ شده گاهی می تواند پاسخی ثمربخش از سوی قربانی های دیگر باشد. اگر تمامی آن ها را امتحان کرده و هنوز بی پاسخ ماندید، یک گزینه هسته ای می ماند: یک پاک و بازنصب مجدد تمامی نرم افزار ها!
ممکن است خیلی به طول بینجامد اما نتیجه حاصله است که آن به برنامه حتما از بین خواهد رفت. البته پشتیبان گیری از فایل های داده ای داخل برنامه ها را هیچ گاه از یاد نبرید.

گوگل درست به نظر نمی رسد

 


سارقان مرورگر ها (hijackers) به طور قابل توجهی نوعی کثیف از بدافزار ها هستند. این نوع نرم افزار ها به مرورگر وب شما آسیب زده و به طور زیرکانه شما را از سرچ گوگل و دیگر سایت های مهم به صفحات فیک و تقلبی می کشانند تا اطلاعاتتان را سرقت کنند یا به سیستم شما آسیب رسانند. اجرا کردن یک آنتی ویروس سودمند Real-Time بهترین راه برای ایمن ماند است. اگر مرورگر شما هم اکنون سرقت (هایجک) شده است، مرورگر را پاک کرده و از آنتی ویروس برای عطف به بایت بایت این بدافزار برای از بین بردن این مخل داده ای استفاده کنید.

WiFI من قطع می شود

 


ارتباطات متناوب وایرلس می تواند گیج کننده باشد. مشکل چیست؟ رایانه؟ روتر؟ ISP؟ پیش از تماس پوشش دهنده خدمات اینترنت چند مورد را چک کنید.
از این که رایانه در رنج روتر وایرلس است اطمینان حاصل کنید. سیگنال های ضعیف به معنای ارتباطات ضعیف است. سپس، مطمئن شئید که کارت وایرلس رایانه تان از آخرین نسخه درایور موجود استفاده می کند. در آخر نیز از “Troubleshoot Problems” برای یافتن خودکار ایرادات استفاده کنید که معمولا جواب خوبی می دهد.

همواره یک مشکل با گواهینامه امنیتی سایت وجود دارد

 


گاهی اوقات بزرگ ترین مشکلات راحت ترین راه حل ها را دارند. با توجه به تکنیسین های پشتیبانی، بیشتر دلیل این نوع مشکل وابسته به یک ساعت سیستم ناصحیح است.
گواهی امنیتی وب سایت با ساعت رایانه شما همگام می شود. رایانه های قدیمی به طور ویژه ریسک یک باتری CMOS از بین رفته را همواره با خود دارا هستند – ساعت باتری موجود در رایانه که ساعت را کنترل می کند و حتی اگر (بیشتر از) یک سال هم رایانه خاموش بماند، آن دلیل تنظیم نبودن ساعت می باشد. بر روی Clock موجود در تسکبار کلیک کرده و با استفاده از “Change date and time setting” هر مشکلی که به آن مربوط می شود را حل کنید.

پرینتر من چاپ نمی کند

 


فرض را بر این می گیریم که درایور های پرینتر همگی به روز هستند، و از نعمت جوهر و کاغذ به میزان لازم بهره می برید. چاپگر را خاموش و روشن کنید. آن را از کامپیوتر یک بار جدا و سپس متصل کنید. بر صف پرینت (Print queue) موجود در سیستم تری، واقع در سمت راست دابل کلیک کنید. صف پرینت به شما وضعیت هر کار را به خوبی وضعیت عمومی پرینترتان نمایش می دهد.
سپس مطمئن شوید ”Use Printer Offline” تیک نخورده باشد. گاهی اوقات هنگامی که پرینتر خاموش باشد، ویندوز آن را به حالت ”Work Offline” تغییر می دهد که ممکن است در دفعه بعد نیز همچنان باقی بماند.

نمی توانم پیوست ها (attachments) رایانامه ام را باز کنم

 


اگر تا به حال با پیوست هایی که باز نمی شوند روبرو شده اید، شاید به خاطر این بوده که نرم افزار مورد نیاز برای مشاهده فایل را دارا نبودید.
مظنون اصلی آن ها .PDF است که با دانلود یک بازکننده PDF رایگان نیز این مشکل و هر مشکل دیگر با همین روش حل خواهد شد. اگر فایل به خاطر rename کردن دارای پسوند نبود سعی کنید نام قبلی را به آن بدهید، سپس با جستجوی نرم افزار باز کننده آن فرمت همه چیز به جای خود خواهد بود.

نرم افزار محبوب من بر روی رایانه جدید من کار نمی کند

 


قبل از تماس با پشتیبانی، مطمئن شوید که نسخه نرم افزار با سیستم عامل شما همخوان باشد. نرم افزار های قدیمی تر ممکن است در Windows 8 کارایی نداشته باشد. ضمن این که یک برنامه که برای سیستم عامل OSX مکینتاش اپل طراحی شده چگونه در ویندوز اجرا شود؟! به طور معمول یک نرم افزار ۳۲ بیتی ممکن است بر روی نسخه ۶۴ بیتی اجرا شود، اما لزوما در دیگر نسخه ها به صورت حتمی بالا نخواهد آمد.

اگر این مشکلات در بازی های آنلاین دیده می شود، متهمان اصلی، نصب نبودن Java و Flash است. بیشتر مرورگر ها در چنین نقاطی اگر این نیاز را ببینند، نصب آن را به شما توصیه خواهند کرد.

چه زمانی به پشتیبانی رجوع کنیم؟

 


پتری از فالکون نورتوست پیشنهاد می کند که ”در هر مشکلی که نمی توانید با آن کنار بیایید پشتیبانی را بخواهید. باید همواره از توانایی و دانش خود در هر زمینه ای مطمئن بود. اگر مشکل را خیلی پیچیده دیدید بهتر است به یک دوست آشنا تر یا یک خدمات پشتیبانی حرفه ای رجوع کنید. هر چه که باشد بهتر از، از بین رفتن گارانتی / بدتر کردن مشکلات / آسیب رساندن به سیستم است… ”

===================

درباره‌ی

همچنین ببینید

چگونه مصرف اینترنت منابع مختلف در ویندوز را محدود کنیم؟

یکی از دغدغه هایی که هر یکی از ما ایرانی ها این روزها بیستر درگیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

عطر و ادکلن ارشاکو