آموزش ساخت شمع استنسیل طلایی

شمع هاى ساده را مى توانید با کمى رنگ طلایى به شمع هاى زینتى زیبا تبدیل کنید. کافى است با رنگ اسپرى طلایى طرح یا نوارهاى ساده اى را روى آنها رسم کنید.
بهترین راه براى نقاشى روى شمع استفاده از استنسیل است. این استنسیل ها را مى توانید به صورت آماده خریدارى کنید و یا خودتان با طرح دلخواه بسازید. براى تزئین شمع هاى ساده به صورتى که در تصویر ملاحظه مى کنید، به وسایل زیر نیاز دارید:
مواد لازم:

شمع ساده
طلق روان نویس یا ماژیکى که روى طلق بنویسد
یک کاتر تیز
چسب نوارى کاغذى پهن
اسپرى رنگ طلایى
طرز تهیه:

ابتدا یک قطعه طلق را دور شمع بپیچید و مقدارى طلق لازم براى پوشاندن دور شمع را اندازه زده و ببرید. طرح مورد نظرتان را با ترتیبى که مایلید روى سطح شمع رسم شود، ابتدا بر روى کاغذ رسم کرده و سپس روى طلق منتقل کنید. در اینجا طرح ستاره که طرحى ساده است، اما نمایى زیبا بر روى شمع یافته، استفاده شده است. چنان که در تصویر ملاحظه مى کنید بعضى از شمع ها فقط با طرح ستاره هاى ریز و درشت و برخى دیگر با طرح ستاره و نوارهاى پهن و باریک طلایى آراسته شده اند. براى تزئین شمع با طرح ستاره ها را روى طلق طراحى کنید و سپس با یک کاتر تیز خطوط طرح را بریده و آن را از طلق جدا کنید. حالا استنسیل آماده شده را دور شمع بچینید و با چسب نوارى کاغذى دولبه آن را به هم بچسبانید تا دور شمع باقى بماند. سپس رنگ طلایى را از فاصله ۳۰ سانتى مترى روى آن اسپرى کنید. از اسپرى کردن مقدار بیش از اندازه کافى براى پوشش ستاره ها بپرهیزید زیرا درنگ اضافى در زیر طلق جارى شده و طرح ستاره را خراب مى کند. صبر کنید تا رنگ کمى خشک شود و سپس استنسیل را از شمع جدا کنید.براى تزئین شمع با نوارهاى پهن طلایى در میان ردیف هاى ستاره باید نوارهایى باریک از طلق به عرض برابر با عرض قسمتى از شمع که سفید مانده و فقط طرح ستاره بر روى آن هست ببرید و سپس طرح ستاره را روى آن رسم کرده با کاتر ببرید. این طلق هاى نوارى را روى شمع با فواصل مورد نظر قرار داده و با چسب کاغذى در جاى خود ثابت کنید. پس از اسپرى کردن رنگ روى شمع قسمت هاى خالى به صورت نوارهاى طلایى رنگ آمیزى مى شود. اگر مایل باشید دیواره شمع به طور کلى طلایى شود و ستاره هاى سفید روى آن باقى بمانند باید ستاره هایى روى چسب کاغذى پهن رسم کنید و سپس طرح ستاره ها را از چسب بریده و روى سطح شمع با ترتیب دلخواه بچسبانید. پس از اسپرى کردن رنگ روى شمع صبر کنید تا رنگ خشک شود سپس چسب ها را جدا کنید.

از طرح هاى بى شمارى مى توان براى ایجاد نقش و طرح روى شمع ها به این روش بهره گرفت. به عنوان مثال به جاى استنسیل مى توانید از انواع تورهاى گیپورى با زیربشقاب هاى کاغذى که طرح گیپور دارند استفاده کنید و طرح آنها را روى شمع بیندازید.

همچنین به جاى رنگ اسپرى مى توانید از انواع رنگ هاى روغنى براى رنگ کردن طرح هاى روى شمع استفاده کنید. در این صورت یک قطعه اسفنج را به رنگ آغشته کنید و با آن روى استنسیل ضرباتى ملایم بزنید تا قسمت مورد نظر به طور کامل با رنگ پوشش یابد.

براى نقاشى روى شمع رنگ هاى مخصوصى نیز وجود دارند که از فروشگاه هایى که لوازم نقاشى و وسایل مخصوص کارهاى هنرى را عرضه مى کنند، قابل تهیه هستند.

هنگام رنگ کردن شمع با اسپرى دقت کنید که فتیله شمع رنگ نشود و فتیله را با یک قطعه چسب کاغذى بپوشانید.

نکته:

از پارافین رنگى نیز براى ایجاد نقش هاى مختلف بر روى شمع مى توان استفاده کرد.

—————————————————————-

درباره‌ی

همچنین ببینید

آموزش ساخت آباژور در کمترین زمان

  آیا عاشق آباژورهای با پایه مرمر هستید اما به نظرتان گران می‌رسد؟ در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

عطر و ادکلن ارشاکو