چگونه به ورزش عادت کنیم؟

چگونه به ورزش عادت کنیم

واقعا چطور می‌شود یک نفر همان‌طور که عادت دارد غذا بخورد، حمام برود، سر یک ساعت خاصی از خواب بیدار شود و… عادت داشته باشد که ورزش کند؟ ورزش کردن اصلا کار سختی نیست.فقط یک استارت و کمی انگیزه می‌خواهد.همه ما حتما بیش از یک بار ورزش کردیم مگر نه؟ اما چه کسانی عادت کردند که همیشه ورزش کنند؟ در این آموزش نکاتی برای عادت به ورزش آورده ایم.

۱

ورزش برای داشتن یک عمر طولانی و حفظ سلامتی واجب است .
ورزش نه تنها بر طول عمر می‌افزاید، بلکه باعث می‌شود کیفیت زندگی بهتر شود و احساس بهتری در طول دوران زندگی داشته باشیم.۶۰ درصد از مردم اضافه وزن دارند. این امر حاکی از آن است که انجام حرکات ورزشی برای ما مشکل است. مطالعات نشان داده اند کسانی که به ورزش علاقه دارند، خیلی راحت و بدون مشکل می‌توانند حرکات ورزشی را انجام دهند. بنابراین قدم اول برای ورزش کردن این است که چگونه آن را دوست بداریم.

۲

تعیین وقت برای ورزش
سخت ترین کار در ورزش، برنامه ریزی برای آن است. در زندگی ما همیشه کار بر ورزش اولویت دارد ورزش فقط برای اوقات فراغت است. اما چه کسی در این زمانه اوقات فراغت و بیکاری دارد؟ قدم اول این است که ۳۰ دقیقه از وقت تان را سه بار در هفته فقط به ورزش اختصاص دهید.

۳

شروع ورزش
یک حداقل زمان را برای ورزش تعیین کنید. مثلا شما باید خود را موظف کنید سه بار در هفته و هر بار نیم ساعت ورزش کنید. حتی اگر بیمار شدید، مسافرت رفتید یا به شدت گرفتار بودید، می‌توانید در این ساعات تعیین شده حرکات سبک کششی را انجام دهید یا قدم بزنید، اما این وقت را به کار دیگری اختصاص ندهید، به هر حال از حداقل زمانی که برای ورزش در هفته تعیین کرده اید، کمتر ورزش نکنید.

۴

افزایش شدت ورزش
بعد از مدتی که ورزش کردید، حتما از یک مربی ورزشی کمک بگیرید تا حرکات بهتری به شما بیاموزد. یادآوری می‌کنیم که در تمام این مراحل مهم‌ترین چیز این است که از حداقل میزان زمانی که برای ورزش خود در نظر گرفته اید، کمتر ورزش نکنید.

۵

به اثرات مفید ورزش دقت کنید
توجه داشته باشید که ورزش اثرات بسیار مفیدی در زندگی روزمره شما خواهد داشت. شما می‌توانید با استرس‌ها به راحتی مقابله کنید، مشکلات خود را راحت تر حل کنید، از خوردن غذا لذت بیشتری ببرید و تمایل بیشتری نسبت به غذاهای گوناگون پیدا ‌کنید. به این ترتیب کیفیت زندگی شما به مراتب بهتر می‌شود.
۶

هدف خود را عوض کنید
بیشتر ما ورزش می کنیم تا لاغر شویم یا می خواهیم بدن خود را عضلانی کنیم . متاسفانه این اهداف در دراز مدت حاصل می شوند و ممکن است شما را از ورزش کردن مایوس کنند. همیشه فکر کنید که ورزش را برای حفظ سلامتی و افزایش انرژی در انجام کارهای روزمره انجام می دهید. اینها اهدافی هستند که خیلی زود به آنها دست می یابید.

۷

فهرستی از فعالیت‌های مورد علاقه‌تان تهیه کنید.
به خاطر داشته باشید که هیچ قانونی وجود ندارد که حتما باید به ورزشگاه بروید یا وسیله‌های ورزشی گران بخرید حتی بدون هزینه کردن هم می‌توانید ورزش کنید.فقط کافی است کمی طرز تفکرمان را از ورزش کردن تغییر بدهیم. ورزش کردن، باشگاه رفتن و حرفه‌ ای شدن نیست. هر گونه فعالیت جسمی مثل پیاده‌روی و دویدن، بلند کردن وزنه، بازی تنیس، دوچرخه‌سواری و انجام ورزش‌های هوازی برای ما مفید است.

۸

با یک دوست و همراه به ورزش بروید.
جنبه‌های اجتماعی ورزش بسیار مهم است. وقتی با یک دوست و همراه برای ورزش می‌رویم انگیزه‌مان برای پیاده‌روی،ورزش‌های کششی و نرمش بیشتر می‌شود و حتی روحیه‌مان شادتر می‌شود و بیشتر از این کار لذت می‌بریم.در تنهایی ممکن است تنبلی کنیم ولی اگر با دوستی قرار داشته باشیم سر یک ساعت ورزش کنیم، کم‌کم به ورزش کردن عادت می‌کنیم.

۹

ورزش را در اولویت کارهایمان قرار دهیم.
بیایید خودمان را عادت بدهیم که ورزش کردن را هم مانند بسیاری از کارهایی که در طول روز باید انجام بدهیم برای مثال سرکار رفتن،غذا پختن و مسواک زدن و… جزو کارهای روزمره بر خود لازم بدانیم، نه اینکه هر وقت شد و دیگر کاری نداشتیم حالا کمی منت سر خودمان بگذاریم و برویم قدم بزنیم.بعد از اینکه توانستیم به آن عادت کنیم کم‌کم سعی کنیم که ورزش را در اولویت کارهایی که باید انجام بدهیم،بگذاریم پس بلافاصله بعد از بیدار شدن و مسواک زدن، حداقل ۱۰ دقیقه ورزش کنیم.

۱۰

صبح‌ها بیشتر ورزش کنیم.
بهترین زمان برای انجام ورزش صبح‌ها است بنابراین برنامه‌های خود را طوری تنظیم کنیم که برای انجام ورزش هنگام صبح زمان داشته باشیم. ورزش کنیم، دوش بگیریم و با انرژی به سرکارمان برویم.

۱۱

ورزش از خانه تا محل کار
اگر صبح‌ها زمان ورزش کردن نداریم، سعی کنیم بخشی از مسافت میان خانه تا محل کارمان را پیاده‌روی کنیم. اگر با ماشین به سر کار می‌رویم وسیله خود را دورتر از محل کار پارک کنیم و حتی چند قدمی هم که شده پیاده‌روی کنیم. اگر اتوبوس سواریم، یک یا دو ایستگاه جلوتر از ایستگاه اصلی پیاده شویم و کمی تا محل کار قدم بزنیم. کافی است کمی و شاید ۱۰ دقیقه زودتر از منزل بیرون بیاییم حتی اگر صبح‌ها زمان این کارها را هم نداشتیم، بعد از کار بلافاصله به خانه نرویم و حداقل مدتی را پیاده‌روی کنیم.

۱۲

ورزش کنیم؛ حتی اگر خیلی خسته هستیم.
مطمئن باشید حتی اگر احساس خستگی هم دارید چنانچه ورزش کنید و نفس عمیق بکشید اکسیژن بیشتری به بدن می‌رسد و هم خستگی‌تان در می‌رود و هم احساس شادابی خواهید داشت.

۱۳

در مورد فعالیت خود بنویسیم.
کاغذی برداریم و مواردی که برایمان مهم است را یادداشت کنیم.هر اندازه که ورزش کردیم،یادداشت کنیم.
چه مقدار قدم زدیم یا دویدیم و دوچرخه‌سواری کردیم؟ این کار باعث می‌شود هر روز مقدار آن را با هم مقایسه کنیم و روز به روز مدت زمان بیشتری را به ورزش اختصاص دهیم.

۱۴

از پیشرفت خود مطلع باشیم.
جالب است اگر بفهمیم که پیشرفت کرده‌ایم. تغییرات ناشی از ورزش در زندگی خود را یادداشت کنیم و ببینیم تاثیر ورزش در ما تا چه حد بوده است؟ برای مثال موجب خواب بهتر ما شده است؟ بهتر می‌توانیم فکر کنیم و تصمیم بگیریم؟ انرژی بیشتری داریم؟ آمادگی بدنی ما بیشتر شده؟ روحیه‌ مان چقدر تغییر کرده یا از افسردگی درآمده‌ایم؟ پزشک برای کاهش چربی و فشارخون،چقدر تشویق‌مان کرده؟

۱۵

به خودمان جایزه بدهیم!
آیا تا به حال کاری کردیم که خوشحالمان کند و بعد به خاطر آن به خودمان جایزه بدهیم؟ خیلی لذت‌بخش است که آدم کاری بکند که خودش از خودش راضی باشد بنابراین می‌توانیم بعد از مدتی که به ورزش کردن عادت کردیم چیزی را که دوست داریم به خود هدیه بدهیم.

۱۶

ورزشی را انتخاب کنیم که از انجام آن لذت می‌بریم و تکرار آن برای ما قابل اجرا و عملی باشد.
همه ما باید سعی کنیم به ورزش کردن عادت کنیم و یاد بگیریم که ورزش کردن هم مثل مسواک زدن،غذا خوردن و مدرسه رفتن،قسمتی از وقت روزانه ما را به خود اختصاص بدهد. پس باید ورزشی را که دوست داریم و از آن لذت می‌بریم انتخاب کنیم، می‌توانیم دوچرخه‌سورای را انتخاب کنیم. برخی افراد به اشتباه فقط یک نوع ورزش خاص را انتخاب می‌کنند و مدتی هم به انجام آن می‌پردازند برای مثال اسکی، گلف، تنیس، شنا یا… ولی پس از مدتی به علت تغییر فصل سال، هزینه زیاد تهیه لوازم ورزشی و راه دور منزل تا سالن ورزشی مجبور می‌شوند آن ورزش را ترک کنند و به فراموشی بسپرند. پس سعی کنیم ورزشی را انتخاب کنیم که به راحتی قادریم آن را انجام بدهیم تا برایمان دردسر ایجاد نکند.

۱۷

از تغییرات ایجاد شده لذت ببرید.
اگر مرتب ورزش کنید، تغییرات ایجاد شده در جریان شما برای تان لذت بخش خواهد بود. مثلاً وزن شما کاهش می یابد، عضلات شما شکل مناسبی به خود می گیرد و انعطاف پذیری تان زیاد می شود.

.

نکات و هشدارها

اگر واقعا قصد دارید وزن‌تان را کم کنید ۶۰ تا ۹۰ دقیقه هر روز هفته ورزش کنید. سعی کنید ابتدا از ۱۰ دقیقه و چند بار در روز شروع کنید. اگر می‌خواهید شروع به ورزش کنید اول به این نکات توجه کنید. با پزشک خود مشورت کنید. اگر مبتلا به اضافه وزن هستید بیماری‌های قلبی، فشارخون بالا، کلسترول بالا عوامل خطری هستند که شما را تهدید می‌کند. پس قبل از شروع ورزش حتما از پزشک تاییدیه بگیرید.

با پیاده‌روی شروع کنید روزانه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پیاده‌روی کنید و به تدریج آن را به ۲۰ و ۳۰ دقیقه افزایش دهید.
با موسیقی ورزش کنید اگر دوست دارید روزی آرام را شروع کنید علاوه بر اینکه به پیاده‌روی می‌روید یک موسیقی آرام را به همراه داشته باشید و با آن شروع به ورزش کنید.

آخر هفته به تعطیلات ورزشی بروید ورزش کردن آخر هفته لذت دیگری دارد چرا که با فراق بال می‌توانید به انجام هرگونه ورزش دلخواه بپردازید. اگر قرار باشد ورزش جزیی از فعالیت روزمره شود پس آخر هفته‌ها هم نباید از این امر مستثنا باشد.
با دوستان خود قرار بگذارید، کوه‌نوردی، اسکی، پیاده‌روی جمعی و مشارکت فرزندان و همسر، بازی‌هایی که در آن دویدن و پریدن است از جمله ورزش‌های شادی‌آور و نشاط‌ آور و خاطره ‌انگیز برای شما و خانواده ‌تان است.

==================

درباره‌ی

همچنین ببینید

آموزش انتخاب موسیقی مناسب برای ورزش کردن

شما هنگام ورزش به موسیقی گوش می کنید؟ آیا می دانید که گوش کردن به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

عطر و ادکلن ارشاکو